Pasta do zębów – jak ją rozgryźć? Szkodliwe składniki oraz prosta analiza składu

Pasta do zębów to produkt, którego używamy codziennie do higieny jamy ustnej. Dzięki dodatkowi innych składników pomaga zwalczać także inne problemy z zębami(jak nadwrażliwość, próchnica czy nieświeży oddech). Pasta do zębów zapewnia czyste zęby, które są chronione przed próchnicą i parodontozą, a nawet kamieniem nazębnym. Na rynku znajdziemy całą gamę różnorodnych past do zębów. Jednak w niektórych pastach znajdują się składniki, które mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Czy składniki pasty do zębów mogą szkodzić?

Część z past do zębów dostępnych na rynku może zawierać składniki, które są niekorzystne dla naszego zdrowia. Skoro po pastę do zębów sięgamy każdego dnia warto wiedzieć, jakich składników nie powinna zawierać. Wybierając pastę do zębów w sklepie należy zapoznać się z jej składem i zdecydowanie omijać takie składniki jak:

  • sodium lauryl sulfate(SLS), to właśnie ten element sprawia, że pasta się pieni, jednocześnie jest on odpowiedzialny za podrażnienie, przesuszenie i uszkodzenie naturalnej bariery ochronnej skóry;
  • triclosan, który jest środkiem antybakteryjnym, lecz ma niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną, dodatkowo wchodzi w reakcję z chlorowaną wodą tworząc chloroform i dioksyny(substancje przyczyniające się do powstawania i rozwoju chorób nowotworowych);
  • PEG-i, to grupa substancji, w których produkcji stosowany jest tlenek etylenu(gaz trujący), co niesie zagrożenie zanieczyszczenia nim produktu;
  • parabeny, to substancje konserwujące, które mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną;
  • sodium hydroxide, która posiada właściwości silnie drażniące i jest dopuszczona do stosowania w ograniczonym zakresie;
  • hydroxypropyl methylcellulose to składnik, który zwykle jest wykorzystywany w środkach przeczyszczających.

Oprócz wymienionych substancji warto zwrócić uwagę, aby w składzie pasy nie znajdowały się sztuczne barwniki, karagen, aluminium czy glikol propylenowy lub phenoexyethanol, które są kontrowersyjne i mogą prowadzić do podrażnień czy przenikania toksyn i innych szkodliwych substancji do organizmu.

Jak wybrać odpowiednią pastę?

Posiadając wiedzę, jakich składników unikać to należy poznać bezpieczne dla naszych zębów elementy składowe past. Do naturalnych składników zalicza się:

  • krzemionka(jako element ścierający);
  • ksylitol posiadający działanie przeciwpróchnicze oraz nadający słodki smak produktowi;
  • zioła(np. organiczny aloes czy mięta pieprzowa);
  • naturalne ekstrakty roślinne(np. jagody goji, papaji);
  • ekstrakt z cynamonu;
  • olej kokosowy;
  • bromelina;
  • oleje -k z tymianku.

Najważniejsze, aby w składzie pasty nie znajdowały się chlorheksydyna, triclosan i inne silne środki antyseptyczne, SLS/SLES, parabeny, agresywne środki wybielające czy cząsteczki ścierające.

Co z tym fluorem?

Fluor, czyli fluorek sodu według wielu osób jest środkiem niezastąpionym w ochronie zębów przed próchnicą. Jednak wiele osób przyjęło stanowisko, że fluor(w nadmiarze) skutkuje przebarwieniem szkliwa i osłabieniem kości oraz negatywnie wpływa na stan emocjonalny i układ nerwowy. Według pewnych źródeł fluor w pastach jest niezbędny tylko do 20 roku życia. Dlatego też osoby dorosłe powinny unikać fluoru w paście, który w nadmiarze odkłada się w układzie kostnym i skórze. Obecnie na rynku są dostępne pasty bez dodatku fluoru, co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Warto zwrócić uwagę, że pasty z naturalnym składem nie będą podobne do tych drogeryjnych i mogą się odznaczać intensywnym smakiem i zapachem oraz mieć inny kolor niż biały tak typowy dla past do zębów.
Bezpieczna pasta do zębów jest koniecznością, gdyż są stosowane także przez dzieci, które w trakcie szczotkowania potrafią połknąć nawet połowę zastosowanej pasty. Tymczasem substancje użyte w paście mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na organizm.