Ochrona przeciwsłoneczna – na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem?

Brak stosowania ochrony przeciw promieniowaniu UV jest powodem powstawania nieestetycznych przebarwień i plam. Ponadto promieniowanie UV silnie podrażnia skórę powodując poparzenia, a nawet nowotwory skóry. Z kolei rezygnacja z kremów ochronnych wiąże się z obawą przed tłustą konsystencją, pojawianiem się zaskórników czy nieestetycznym bieleniem naskórka. Jednakże decydując się na krem z filtrem należ wziąć pod uwagę rodzaj naszej skóry oraz jej potrzeby.

Dlaczego należy stosować krem z filtrami?

Codzienna aplikacja kremu z filtrem to przede wszystkim podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej, gdyż promieniowanie słoneczne to główna przyczyna starzenia się skóry. Dzięki stosowaniu kremu z filtrem możemy uniknąć przykrych konsekwencji, jakimi są zmiany o charakterze nowotworowym. Z tego powodu krem z filtrem powinien być ostatnim krokiem w trakcie porannej pielęgnacji.

Jaki wpływ na naszą skórę mają poszczególne długości fal promieniowania UV?

Promieniowanie UVB to zaledwie 5% promieniowania UV docierającego do powierzchni ziemi. Jego oddziaływanie najsilniejsze jest latem(głównie w czerwcu) i jego natężenie jest najwyższe w godzinach od 10 do 15. Ten rodzaj promieniowania przenika przez wodę i jest odpowiedzialne za rumień oraz poparzenia pojawiające się po dłuższej ekspozycji na słońcu.
Z kolei promieniowanie UVA to aż 95% promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jego oddziaływanie jest takie samo przez cały rok, gdyż przenika ono przez chmury, a nawet szyby w samochodzie. Promieniowanie UV wnika do naskórka, a docierając do skóry właściwej niszczy komórki, które są odpowiedzialne za produkcję takich składników jak:

  • kolagen,
  • elastyna
  • oraz kwas hialuronowy.

W efekcie skóra szybciej się starzeje oraz staje się wiotka i poszarzała. Promieniowanie UV działa w równym stopniu przez cały rok.

Czym jest współczynnik SPF?

SPF to skrót od Sun Protection Factor. Współczynnik ten wskazuje ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu(po użyciu kosmetyku z filtrem) do chwili wystąpienia rumienia skóry, w stosunku do czasu spędzonym na słońcu bez ochrony skóry. Im wyższy wskaźnik SPF tym ochrona przed UVB jest większa. Wyróżnia się takie stopnie ochrony jak:

  • niska ochrona, gdzie wskaźnik SPF wynosi od 6 do 10;
  • średnia ochrona przy współczynniku SPF od 15 do 25;
  • wysoka ochrona, gdy SPF wynosi od 30 do 50.

Jakie inne wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA są stosowane?

Na kosmetykach znajdują się także określenia dotyczące wskaźnika PA, który także jest wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej przeciw promieniom UVA. Najczęściej na produktach widzimy oznaczenia jak PA+, PA++ czy nawet PA+++, PA++++. Im więcej plusów tym wyższa ochrona przed promieniowaniem. Stosowanie kremu z tym wskaźnikiem zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi skóry, przebarwieniami oraz fotostarzeniem.

Rodzaj skóry a wybór kremu z filtrem

Wybierając krem z filtrem należy wziąć pod uwagę typ skóry i jej kondycję. Dlatego też posiadacze cery mieszanej w kierunku tłustych oraz łojotokowe i trądzikowe powinny wybierać produkty lekkie, które nie będą działały komedogennie(nie będą zapychać porów).
Z kolei dla osób ze skórą suchą, odwodnioną i dojrzałą przeznaczone są produkty odżywiające, nawilżające czy nawet działające przeciwzmarszczkowo.
Natomiast osoby o skórze wrażliwej, atopowej czy naczyniowej powinny szukać kremów delikatnych, najlepiej na bazie filtrów fizycznych.
Produkty z filtrem powinno się aplikować na ulubiony krem lub serum. Jeśli kosmetyk oprócz ochrony UV także pielęgnuje i nawilża może być stosowany samodzielnie. Na krem z filtrem można nałożyć makijaż.
Przy wyborze produktu z filtrem warto zwrócić uwagę na konsystencję, aby była dla nas odpowiednia. Niektóre kremy z filtrem mogą bielić naskórek, dlatego też należy je dobrze wmasować i wklepać, a wtedy pozostawiają tylko lekko widoczną powłokę.

Kategoria: medycyna, zdrowie