Jak szybko nauczyć się języka obcego? 5 najważniejszych zasad

No właśnie, jak nauczyć się języka obcego i to w 5 minut? Zapomnij, że podam Ci nudną instrukcję i wyświechtane metody, o których tak wiele osób pisze, a tak naprawdę nie mają one żadnego pokrycia z rzeczywistością. Założę się, że o wielu metodach jeszcze nie wiesz i po wypróbowaniu przyznasz mi rację, że działają. Siadaj wygodnie i działamy!

Sekrety poliglotów i efektywna nauka

No dobra! Jesteś tutaj? Fajnie! To teraz tak: kup książkę do nauki języka obcego, obojętnie jaką i dokładnie przestudiuj. Wkuj na pamięć wszystkie regułki gramatyczne, porób ćwiczenia, sprawdź z kluczem i nie przejmuj się, że porobiłeś błędy. Take it easy. Przy robieniu ćwiczeń nie skupiaj się na poszczególnych zdaniach i ich tłumaczeniu, ciachaj ćwiczenia aż do znudzenia….

Stop!

Taki błąd robi 99% osób, które rozpoczynają przygodę z językiem obcym. Czy nie tak nas uczyli w szkole i na studiach? Wkuć, zdać, zapomnieć, prawda?

A przecież nauka języka może być tak przyjemna i fascynująca, że naprawdę możemy się zakochać. Naprawdę. Trzeba tylko znaleźć swoje najlepsze sposoby i uwierzcie, że wiele rzeczy przyjdzie Wam same. Przestań słuchać osób, które wmawiają Ci, że do języków trzeba mieć dar, bo go masz! Każdy z nas posługuje się językiem – to jest ten wielki dar. Spróbuj metod, które u mnie sprawdzają się najlepiej. Założę się, że choć jedna z nich z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Jak szybko nauczyć się języka obcego? 5 najważniejszych zasad i moje skuteczne sposoby

1. Podcasty

W ruchu słucham podcastów

Jadąc samochodem jestem przekonana, że słuchasz muzyki w radiu, by umilić sobie czas podróży. Rozumiem i szanuje, bo sama do tej pory słuchałam radiowych piosenek i niekończących się reklam, które po dłuższym czasie denerwują. Co powiesz na to, by radiową muzykę zamienić w tematyczne podcasty, które naprawdę wiele mogą Cię nauczyć?

Mój dojazd do pracy pochłania codziennie ok. dwie godziny, a przecież w takim czasie można naprawdę wiele zrobić. Zamiast marnować go na słuchanie oklepanych kawałków w radiu i reklam, które wręcz ogłupiają człowieka, możesz wysłuchać ciekawych audycji i wyciągnąć z nich naprawdę interesujące wnioski.

Czego słucham? Od dłuższego czasu o marketingu online w języku hiszpańskim. Codziennie po dwie audycje: rano, gdy mój mózg jest jeszcze świeży i chłonie dużo informacji, słucham hiszpańskojęzycznych nagrań. Po powrocie z pracy wrzucam coś motywującego po polsku i powiem Wam, że podcasty to prawdziwa skarbnica wiedzy.

Moja rada dla początkujących słuchaczy podcastów w języku obcym: nie poddawajcie się od razu! Wiem, że na początku ciężko jest zrozumieć cokolwiek, zwłaszcza Hiszpanów, którzy mówią bardzo szybko. W kilka miesięcy opanujecie wszystkie podstawy, a podcastu będziecie słuchać jak ojczystego języka. Bardzo ważne jest by wybierać tematykę, która nas interesuje. Z doświadczenia wiem, że temat, który totalnie nam nie odpowiada nie przyniesie żadnych korzyści, a my po 10 minutach zrezygnujemy.

Jak słuchać? Instalujecie aplikacje na telefonie (dla Androida to PlayerFM, dla IOSa to iTunes) i gotowe! Można sobie wygodnie jechać i słuchać ciekawych informacji.

Dajcie znać kto z Was słucha podcastów? Chętnie wymieniłabym się swoimi ulubionymi kanałami 😉

2. Dobre książki do gramatyki

Czyli takie, które nas zachęcą do nauki, a nie odstraszą nawałem wiedzy i teorii. Ciężko jest znaleźć dobre książki do nauki języka. Nie każda pozycja przypadnie Ci do gustu i sprosta oczekiwaniom. W tym miejscu warto wspomnieć o zapisaniu się do FB grupy czy też językowego forum, gdzie wiele ludzi poleci lub też odradzi przy wyborze lektur.

Przyznam się Wam, że w nauce języków gramatyka zawsze była dla nie achillesową piętą. Wiele zagadnień było dla mnie czarną magia, a ciężkie, nudne podręczniki do gramatyki nie ułatwiały mi zadania. Teraz, przy nauce hiszpańskiego mam dwie książki, które w idealny sposób wyjaśniają zagadnienia gramatyczne. Jedna z książek pisana jest lekkim i bardzo zrozumiałym językiem, zaopatrzona w przykłady z codziennych rozmów.

Ważne jest, by znaleźć książki, które umilą i ułatwią przyswajanie ciężkich treści. Dobra książka do gramatyki do podstawa, moje ulubione poleciła mi korepetytorka, która przestudiowała masę różnych lektur i wybrała te najlepsze dla mnie.

3. Fiszki

Znamy je wszyscy i pewnie nieraz skrzętnie je przygotowywaliśmy przed ważnym sprawdzianem z języka angielskiego. Fiszki naprawdę uczą i ułatwiają zapamiętywanie słówek, ale muszą być dobrze przygotowane. Jak?

Od razu zaznaczę: fiszka ze słówkiem przetłumaczonym na nasz język ojczysty nie wystarczy. Dlaczego? Brakuje tutaj kontekstu i relacji. Trzeba pamiętać, że nasz mózg przyswaja różnego rodzaju obrazy i zdarzenia.

Weźmy przykład zdania: Ola czeka na swoją pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Słowem klucz jest tutaj rozmowa kwalifikacyjna, którego chcemy się nauczyć. Czytając powyższe zdanie widzimy elegancko ubraną Olę, która siedzi w korytarzu i z trzęsącymi rękoma oczekuję na swoją kolej. Tworząc taki obraz z pewnością zapamiętamy słówko, którego się uczymy. Ten widok zawsze nam wyskoczy przy powtarzaniu tego słowa.

Z tego też względu fiszka powinna zawierać tłumaczenie, przykładowe zdanie – najlepiej sytuację z życia + opcjonalnie mini rysunek, który również pomoże w zapamiętaniu słowa (opcja dla wzrokowców).

4. Lekcje z nauczycielem

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z językiem, lekcje z nauczycielem to moim zdaniem najlepsza rzecz by jak najszybciej nauczyć się języka obcego. Kto Cię poprawi? Kto na bieżąco będzie z Tobą rozmawiał? Z kim wejdziesz w interakcję językową? Kto na bieżąco przeanalizuje twoje błędy? Odpowiedź nasuwa się sama.

Na początku nauki hiszpańskiego stwierdziłam, że dam sobie radę sama. Będę czytać książki, uczyć się słówek, gramatyki i jakoś to będzie. Tak niestety się nie da. Nauczyciel Ci pomoże, przede wszystkim porozmawia z Tobą i sprawdzi na bieżąco twoje umiejętności i postęp w nauce. Dobry nauczyciel będzie też dla Ciebie motywacją do nauki.

5. Immersja

Jak szybko nauczyć się języka obcego? Zanurzyć się w języku, po prostu. W przenośni oczywiście. Nie ma nic lepszego jak po prostu rozkochać się w danym języku i chłonąć go przy możliwie każdej okazji. Przykłady? Czytaj lub oglądaj informację w języku, którym się uczysz; Zmień język w telefonie komórkowym, oglądaj filmy, czytaj książki, w swojej głowie tłumacz zdania wypowiadane do kogoś na obcy język. Po prostu, swoją codzienność przetłumacz na obcy język. Immersja to jedna z najlepszych metod na naukę języka. Taka metoda wyciśnie z Ciebie dosłownie wszystko, a po pewnym czasie wszystko przyjdzie automatycznie.

 

Uczysz się języka? Daj znać, które metody są dla Ciebie najlepsze i powiedz, czy któraś z powyższych metod przypadła Ci do gustu

Prev post: Jak dbać o włosy? Moja recepta z marką BasicLabNext post: Kosmetyki naturalne Benecos – warto kupić?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

fifteen − five =

Autorka bloga

Cześć! Super, że jesteś! AdaBloguje to miejsce stworzone z myślą o Tobie. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawostek oraz nowości z kosmetycznego świata. Wszystko to opisane w lekkiej i przyjemnej formie, zapraszam.Więcej o mnie

Darmowy Ebook do pobrania
Ostatnio na blogu