Czy istnieją hybrydy, które nie uczulają?

Coraz większa liczba osób narzeka na uczulenia na hybrydy. Pojawia się ono jednakowo u osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tego rodzaju produktami jak i u osób, które stosują lakiery hybrydowe od lat.

Skąd bierze się uczulenie na hybrydę?

Reakcję alergiczną może wywołać każdy związek chemiczny. Uczulenie na lakier hybrydowy zwykle ma przyczynę w jego składzie. Alergia może być reakcją na oddziaływanie substancji konserwujących o bardzo drażniącym działaniu(np. toluen czy formaldehyd) na skórę. Szczególnie narażone na taką reakcję są kobiety o szczególnie wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze.

Uczulenie może także pojawić się w związku z błędami przy robieniu hybryd. Do częstych przyczyn pojawienia się uczulenia zalicza się kaleczenie skórek przy paznokciach w trakcie przygotowywania płytki do nałożenia manicure. Uczulenie może się pojawić, gdy skórki są zalewane lakierem. Zwiększenie ryzyka pojawienia się alergii następuje przy nieprawidłowym utwardzaniu lub stosowaniu acetonu do usuwania manicure z paznokci czy usuwaniu obecnej na lakierach hybrydowych warstwy dyspersyjnej.

Zwykle uczulenie na hybrydy pojawia się najczęściej u osób, które wykonują manicure hybrydowy samodzielnie w warunkach domowych. Warto pamiętać, że okolice paznokci są bardzo delikatnym obszarem ciała, które jest podatne na uszkodzenia. Bez szkolenia łatwo uszkodzić płytkę lub odsunąć skórki zbyt mocno, przez co może dojść do reakcji obronnej organizmu. W przypadku osób korzystających wyłącznie z usług profesjonalnych salonów manicure przyczyną jest głównie jest kontakt z drażniącymi substancjami. Manicurzystki powinny wykonywać pracę w rękawiczkach oraz maseczce ochronnej, gdyż uczulenie na hybrydy może także pojawić się na skutek wdychania oparów.

Jakie są objawy uczulenia na hybrydy?

Do pierwszych, zauważalnych objawów uczulenia na hybrydy zalicza się swędzenie oraz pieczenie skóry wokół paznokci. Jednak z czasem mogą pojawić się zmiany skórne(jak np. łuszczenie czy wysypka), które mogą pojawić się na całych dłoniach. Objawem może być również puchnięcie palców i całych rąk. Sposób, w jaki objawi się uczulenie na hybrydy zależy od organizmu. Uczulenie może objąć tylko jeden palec, całe dłonie czy nawet większy obszar skóry. U osób bardziej podatnych na uczulenia mogą pojawić się nawet plamy na ciele lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.
Zaleca się, aby usunąć manicure hybrydowy z płytki paznokcia i skontaktować się z lekarze -m, gdy tylko zauważy się jakiekolwiek objawy sugerujące pojawienie się alergii na hybrydę. Do alarmujących objawów zalicza się:

  • zaczerwienienie skóry palców lub całych dłoni,
  • świąd skóry wokół paznokcia,
  • pieczenie,
  • bolesność lub nadwrażliwość skórek,
  • rozpulchnienie skóry wokół paznokci,
  • ból palców,
  • pojawienie się wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków lub krostek.

Alergia nie minie sama, a ignorowanie objawów może doprowadzić do poważnych komplikacji(rozprzestrzenienie się objawów całych rękach, a nawet w rejonach oczu, ust lub szyi oraz w pozostałych rejonach ciała.

Jak nie rezygnować z hybrydy pomimo uczulenia?

Istnieją lakiery hybrydowe, które nie uczulają, gdyż są pozbawione najsilniejszych substancji chemicznych, Sprawia to, że są delikatniejsze i rzadziej przyczyniają się do reakcji alergicznej. Jednocześnie są tak samo trwałe i kolorowe jak tradycyjne lakiery hybrydowe. Jednak lakiery hybrydowe, które nie uczulają można stosować dopiero po pełnym wyleczeniu paznokci i zniknięciu wszystkich objawów alergii.

Czym wyróżniają się lakiery hybrydowe, które nie uczulają?

Przede wszystkim lakier hybrydowy odpowiedni dla alergików musi charakteryzować się przyjaznym składem. Takie są produkty oznaczone formułą „3free”. Formuła „3free” oznacza, że produkt nie zawiera substancji chemicznych uznanych za szkodliwe dla zdrowia, które często wywołują uczulenia. Tymi substancjami są:

  • formaldehyd,
  • toluen
  • i ftalan dibutylu (DBP).