Aluminium w antyperspirantach szkodliwe? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o tym składniku

Czy powinniśmy się martwić ostatnimi doniesieniami na temat antyperspirantów oraz szkodliwego aluminium, rzekomo wpływającego na rozwój nowotworu u kobiet? Trzeba przyznać, że ten temat jest dosyć głośny w Internecie, a co za tym idzie, coraz więcej konsumentów wybiera naturalne dezodoranty. Jak to wszystko wygląda z punktu widzenia nauki i badań? Czy istnieją niepodważalne dowody świadczące o szkodliwym działaniu aluminium? Mam nadzieję, że ten wpis posłuży Wam jako małe kompendium wiedzy i rozwieje wszystkie wątpliwości, bo jest ich naprawdę wiele.

1. Antyperspirant i dezodorant – zasadnicza różnica

Zapewne do tej pory, podobnie jak ja stosowałaś zamiennie obydwa pojęcia, bo w czym tak naprawdę tkwi różnica? Okazuje się, że jest dosyć ogromna. Antyperspirant blokuje wydzielanie potu i sprawia, że nie wydostaje się on na powierzchnie skóry, z kolei dezodorant nie jest typowym blokerem, jego zadaniem jest eliminowanie brzydkiego zapachu. Dezodorant zabija bakterie, które wytwarzają brzydki zapach.

Wiemy doskonale babeczki, że antyperspirant/dezodorant to rzecz wręcz niezbędna w naszej kosmetyczce. Nikt z nas nie chce nieprzyjemnie pachnieć i pocić się w najmniej spodziewanym momencie. Niestety każdy z nas ma inny poziom zapachu, są osoby, które mogą się obejść bez antyperspirantu, inni natomiast pocą się nadmiernie, a skóra wydziela intensywny, przykry zapach. Na szczęście jest wiele firm, które wychodzą nam naprzeciw i każdy znajdzie coś dla siebie.

2. Aluminium – czy faktycznie jest rakotwórcze?

“Aluminium free” to prawdopodobnie najbardziej popularne hasło umieszczane przez producentów naturalnych dezodorantów. Temat ten budzi tak wiele kontrowersji, że naprawdę ciężko stwierdzić co tak naprawdę jest prawdą, a co kłamstwem. Internet przepełniony jest sprzecznymi i mylącymi informacjami na temat aluminium, ale jedno jest pewne: im bardziej naturalne produkty, tym lepiej służą naszemu zdrowiu.

Czym jest aluminium?

To aktywny składnik antyperspirantów odpowiedzialny za blokowanie wydzielania potu oraz nieprzyjemnego zapachu.

Niektóre badania sugerują nam, że związki aluminium są absorbowane przez skórę i powodują zmiany w receptorach estrogenu tkanki piersi. Skoro estrogen może zwiększać lub zmniejszać pojawianie się zdrowych oraz rakotwórczych tkanek, niektórzy naukowcy twierdzą, że używanie takich produktów może być niebezpieczne i prowadzić do powstania nowotworu. Żeby wiedzieć, czy faktycznie tak jest, najlepiej spojrzeć w badania naukowców i od tego też zacznę.

aluminium w antyperspirantach szkodliwe?

3. Badania nad aluminium

 

  • W 2003 roku przeprowadzono wywiad z 437 kobietami z rakiem piersi na temat używania antyperspirantów w chwili obecnej i przeszłości. Raport wykazał, że osoby używające min. dwa razy w tygodniu antyperspirantu oraz depilujące pachy chorowały na raka 15 lat wcześniej niż kobiety, które antyperspirantów nie używały.
  • Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie licznych badań stwierdziła, że ludzie regularnie stosujący antyperspiranty mają zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju Alzhemiera. Aluminium, które ludzki organizm absorbował w nadmiarze odkładało się w komórkach mózgu, przez co prowadziło do większej zachorowalności. Przeprowadzone zostały również badania na zwierzętach, którym zaaplikowano aluminium i dowiedziono, że wywołuje ono neurologiczne objawy przypominające chorobę Alzheimera.
  • W 2007 roku opublikowano artykuł dotyczący kobiet chorych na raka piersi. 17 pacjentek po przejściu mastektomi oddało wycięty materiał do badania. Okazało się, że koncentracja aluminium była większa w w okolicach pachwiny niż w centralnej części piersi.

4. Choroba Alzheimera

Powodem, dla którego większość ludzi unika aluminium w dezodorantach jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera. Eksperci w tej sprawie nie doszli do konsensusu, ale istnieje pewna historia z przeszłości, która może skłaniać do głębszej refleksji na ten temat.

W 1988 roku miał miejsce wypadek, gdzie cysterna z 20 tonami siarczanu glinu uległa wypadkowi, a przewożona substancja przedostała się do wód gruntowych pobliskiej miejscowości. 20 lat później, w tej samej okolicy wykryto bardzo dużą zachorowalność na Alzheimera. Okazało się, ze woda skażona zbyt dużym stężeniem aluminium spożywana przez mieszkańców przyczyniła się wręcz do małej epidemii tej choroby. Wiele osób traktuje to zdarzenie jako dowód na szkodliwe działanie aluminium.

Mimo wszystko trzeba też zachować w tym zdrowy rozsądek, bo patrząc na tę sytuację możemy łatwo stwierdzić, ze poziom aluminium w poniesionym wypadku był znacznie większy niż ten, który mamy w dezodorantach. Należy też pamiętać o tym, że wiele osób ma również predyspozycje genetyczne do zachorowalności na Alzheimera.

aluminium w antyperspirantach szkodliwe?

5. Czy w tym wszystkim chodzi tylko o aluminium?

Jak się okazuje – nie tylko. Tradycyjne antyperspiranty zawierają całą masę chemicznych substancji, które również mogą być potencjalnie szkodliwe, jak np. parabeny, glikol propylenowy, triklosan, TEA,DEA, FD&C, sztuczne barwniki czy talk.

Nie można demonizować tego tematu, bo istnieją również inne badania stwierdzające, że aluminium nie ma negatywnego wpływu na nasz organizm.

  • W 2002 roku badania prowadzone nad zależnością pomiędzy stosowaniem antyperspirantów i rakiem piersi dowiodły, że u kobiet stosujących ten produkt nie odnotowano zwiększonej zachorowalności na raka piersi. Wyniki tego badania opracowano na podstawie ankiety przeprowadzonej na 813 kobietach z rakiem piersi oraz 793 zdrowymi kobietami.
  • Podobne badania przeprowadzono w 2006 roku, gdzie nie znaleziono żadnej zależności pomiędzy używaniem antyperspirantów z aluminium oraz nowotworem.

6. A co z innymi produktami?

No właśnie! Przecież tak naprawdę codziennie używamy masę chemicznych produktów, które mogą okazać się jeszcze bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia jak np żele pod prysznic, mydła, pasty do zębów, perfumy itp. Nie powinniśmy demonizować tematu aluminium i myśleć tak jak cały Internet.

7. Moja rada dla Ciebie

Nie ufaj wielkim nagłówkom krzyczących do nas, że aluminium to zło i powoduje nowotwór. Jak widzicie, żadne z powyższych badan nie dowodzi, że aluminium jest szkodliwe. Mimo to zawszę będę Cię skłaniać do jak najbardziej naturalnej pielęgnacji. Na rynku istnieje wiele naturalnych, certyfikowanych dezodorantów opierających się o bardzo dobre składniki jak oleje, masła, naturalne blokery i składniki maskujące brzydki zapach. Analizuj, wyszukuj szkodliwe składniki, dbaj o siebie! Czy naprawdę potrzebujemy tych sztucznych, chemicznych składników do pielęgnowania naszej delikatnej skóry?

 

Koniecznie daj znać co myślisz o tym temacie i czy używasz antyperspirantów/dezodorantów z aluminium

 

 

PS: Kolejny wpis będzie o ałunie, który jak się okazuje daleko nie odbiega od aluminium.

 

Prev post: 10 najlepszych naturalnych dezodorantów bez aluminiumNext post: Szybki przepis na domowej roboty masło do ciała

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

11 + 10 =

Autorka bloga

Cześć! Super, że jesteś! AdaBloguje to miejsce stworzone z myślą o Tobie. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawostek oraz nowości z kosmetycznego świata. Wszystko to opisane w lekkiej i przyjemnej formie, zapraszam.Więcej o mnie

Darmowy Ebook do pobrania
Ostatnio na blogu