Codziennie oczyszczanie twarzy, czyli jak łagodnie i dogłębnie oczyścić naszą skórę, by czuła się świeża i pachnąca

Oczyszczanie twarzy jest bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który jest wykonywany każdego dnia. Niestarannie oczyszczona skóra twarzy wygląda źle, nawet pod starannie wykonanym makijażem. Nieodpowiednie oczyszczanie skóry twarzy skutkuje pojawieniem się stanów zapalnych, zaskórników i innych problemów. Dodatkowo brak właściwego oczyszczania twarzy przynosi efekt w postaci szybszego starzenia się skóry.

Co przynosi oczyszczanie skóry twarzy?

Oczyszczanie skóry twarzy jest podstawą do uzyskania pięknej cery, wolnej od niedoskonałości, ale także nadmiaru sebum czy przesuszenia. Oczyszczanie twarzy pozwala na usunięcie:

  • martwych komórek naskórka,
  • nadmiaru sebum, makijażu,
  • oraz zanieczyszczeń, które skóra chłonie ze środowiska.

Dzięki codziennemu oczyszczaniu twarzy pory skóry się otwierają, a skóra może swobodnie oddychać. Istotne jest, aby oczyszczać twarz każdego dnia zarówno rano, jak i wieczorem.

Jak oczyszczać skórę twarzy?

Podstawowym elementem oczyszczania twarzy to zmycie makijażu i dogłębne oczyszczenie twarzy, które jest możliwe dzięki zastosowaniu płynu micelarnego. Płyn micelarny to produkt, który łączy zalety oczyszczającego mleczka, odświeżającego toniku ze zdolnością usuwania wodoodpornego makijażu. Cząsteczki płynu micelarnego(micele) potrafią przyciągnąć i usunąć nagromadzony na powierzchni twarzy nadmiar sebum lub makijaż i w tym samym czasie rozpuścić w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Dodatkowo płyn micelarny nie narusza on bariery ochronnej skóry.
Przy oczyszczaniu twarzy sprawdza się również metoda OCM(ang. Oil Cleansing Method). Jest to olejowe oczyszczanie twarzy, które jednocześnie pozwala na dogłębne oczyszczenie skóry z makijażu, ale też jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który nie narusza pH skóry, a jednocześnie nawilża ją i regeneruje. Ponadto metoda OCM prowadzi do:

  • redukcji zaskórników,
  • wyrównania kolorytu skóry,
  • ograniczenia przetłuszczania się skóry,
  • przy stosowaniu tej metody z dobrodziejstwa olejków korzystają także brwi i rzęsy oraz paznokcie(mające z nimi kontakt).

Przy oczyszczaniu twarzy sprawdza się także żel do mycia twarzy, który zapewnia dokładne oczyszczenie i pozbycie się tłustej warstwy(pozostawionej przez oleje). Specjalistyczne żele do mycia twarzy łagodnie usuwają zanieczyszczenia i nie zawierają drażniących skórę substancji.
Właściwości oczyszczające posiadają też takie produkty jak peelingi i maseczki. Są to produkty, które dostają się głęboko do porów skóry i oczyszczają je z tłuszczu i brudu. Po ich zastosowaniu skóra twarzy jest odświeżona i czysta. Maseczki oprócz właściwości oczyszczających posiadają także cenne składniki odżywcze, które przekazują skórze.

Ostatnim etapem oczyszczania twarzy jest jej tonizowanie. Stosuje się w tym celu toniki i hydrolaty. To właśnie dzięki nim skóra nie świeci się oraz wydziela mniej sebum. Te produkty przywracają skórze prawidłowy poziom pH oraz odświeżają ją. W ten sposób oczyszczona skóra twarzy jest gotowa na przyjęcie składników odżywczych z nakładanego kremu.

Podsumowując idealne oczyszczanie twarzy wymaga systematyczności oraz wykonywania kilku etapów, dzięki którym twarz będzie dogłębnie, ale w sposób łagodny oczyszczona. Do oczyszczania skóry twarzy w odpowiedni sposób konieczne jest zaopatrzenie się w kilka produktów jak płyn micelarny, żel do oczyszczania twarzy, tonik oraz oleje do metody OCM. Jednakże tak wykonywany rytuał oczyszczania zapewni, że nasza skóra twarzy będzie świeża i pachnąca ze zredukowanymi problemami dermatologicznymi. Dbałość o skórę twarzy wynika z faktu, że każdego dnia na twarzy osadzają się zanieczyszczenia i toksyny, które przyczyniają się do pogorszenia jej wyglądu, a nawet do starzenia się skóry. Ponadto zanieczyszczona skóra twarzy traci wiotkość i jędrność, staje się matowa i przesuszona oraz szybciej ulega podrażnieniom.