Każdy zna łacińskie określenie oznaczające zdrowie dzięki wodzie, czyli SPA. Niemal wszystkie kobiety planują pobyt SPA, aby poprawić stan swojej skóry, wygładzić ciało, odżywić włosy, a tym samym poprawić swój nastrój. Pobyty w SPA zachęcają do pobytu zarówno samotne osoby jak i grupy osób czy pary. Przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne w relaksacyjnej atmosferze to świetny wybór, gdy chcemy się odprężyć, ale jednocześnie zapewnić sobie kompleksową pielęgnację ciała i włosów.
Czy konieczny jest wyjazd, aby skosztować atmosfery SPA?
Obecnie chcąc zaznać atmosfery relaksu i odpoczynku z jednoczesnym wykonaniem zabiegów dbających o nasze ciało, już nie musimy umawiać terminów w odległych obiektach SPA. Wystarczy chwila wolnego czasu, odpowiednie kosmetyki i chęć relaksu oraz skupienia się na sobie. Z korzyści wynikających z zabiegów SPA można skorzystać także w domowym zaciszu. Do urządzenia domowego SPA potrzebne jest:
- odrobina kreatywności,
- odrobina starań,
- trochę pomysłowości.
Przede wszystkim organizacja SPA w domu powinna odbyć się w czasie, gdy nie mamy żadnych obowiązków, z nikim się nie umówiliśmy i nic nas nie rozprasza. Do zabiegów SPA warto dołączyć naturalne składniki kosmetyczne oraz kilka przydatnych akcesoriów.
Jak przygotować rytuał SPA w domowej łazience?
Przede wszystkim należy zadbać o atmosferę, która będzie kojąca i zmysłowa. Należy zapalić świece i wykorzystać naturalne olejki eteryczne do wprowadzenia organizmu w stan głębokiego relaksu. Do tego przydatny będzie kominek zapachowy, który odprężającym zapachem wypełni całe pomieszczenie. Wystarczy, że dodamy na podstawkę kominka ok. 15-20 kropel ulubionego olejku eterycznego. Olejek lawendowy zapewni uspokojenie skołatanych nerwów, olejek drzewa różanego łagodzi, a olejek mięty zielonej odświeża. Warto też już przygotować miękki i delikatny ręcznik do otulenia ciała po kąpieli. W tym czasie obowiązkowo trzeba wyłączyć lub wyciszyć telefon, aby nie zakłócić czasu przeznaczonego na SPA.
Początkiem domowego SPA powinna być relaksująca kąpiel np. w płatkach róży. Olejek różany oprócz odprężającego zapachu, posiada właściwości pielęgnacyjne i aromatoterapeutyczne. Kąpiel w płatkach różanych, które zawierają w sobie olejek zapewnia nawilżenie skóry, przywrócenie jej prawidłowego pH oraz efekt uspokajający i relaksujący. Kąpiel w płatkach różanych można przygotować dodając do gorącej wody około 25 ml gliceryny(która rozpuści się w trakcie mieszania). Następnie wystarczy wsypać całe opakowanie suszonych płatków róży(około 25 g). Czas kąpieli to do 30 minut. W trakcie można zastosować naturalną gąbkę morską, która zapewni dokładne oczyszczanie skóry. Dla efektu gładkiej i ujędrnionej skóry należy wykonać peeling z takich składników jak olej z pestek winogron, aromatyczny olejek np. mięty pieprzowej oraz alg, które mieszamy w miseczce i następnie nakładamy na wilgotną skórę. Peeling rozpoczynamy od stóp i kolejno nakładamy okrężnymi ruchami na łydki, uda, pośladki, brzuch oraz ręce, plecy i klatkę piersiową. Dzięki takiej kolejności zapewniamy pobudzenie krążenia krwi i limfy.
W tym samym czasie można nałożyć maseczkę na twarz z dodatkiem odpowiedniej glinki kosmetycznej(dobranej do potrzeb cery). Glinki kosmetyczne można łączyć z hydrolatem(np. różanym czy z czystka) i składnikami aktywnymi(jak np. żel z aloesu). Maseczkę należy zostawić na twarzy ok. 15 minut, ale w międzyczasie warto spryskać twarz wodą lub hydrolatem, aby maseczka całkowicie nie wyschła(może to doprowadzić do zaczerwienienia i podrażnienia skóry).
Do zatrzymania wilgoci w skórze po wykonanym peelingu i kąpieli trzeba sięgnąć po balsam. Najlepiej, aby posiadał naturalne składniki jak algi czy oleje lub wystarczy skorzystać z tłoczonego na zimno, w 100% naturalnego np. masło shea czy masła kakaowego.
W trakcie zabiegów SPA nie należy zapomnieć o włosach, które trzeba oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, a później nałożyć maskę lub spryskać odpowiednią mgiełką w sprayu. Warto także w trakcie pielęgnacji zająć się stopami, które w trakcie zimnych miesięcy są całkowicie ukryte.