Dlaczego tak ważne jest rozpoznanie porowatości swoich włosów?

Porowatość włosów jest jednym z kryteriów klasyfikacji włosów, który pozwala wybrać odpowiednią metodę pielęgnacji Każdy włos dzieli się na korzeń(w skórze i tkance podskórnej) i łodygę(widoczna część, tuż nad skórą). Na łodygę włosa składa się rdzeń, warstwa korowa włosa oraz osłonka, przy czym warstwa korowa włosa oraz osłonka włosa są zbudowane z keratyny i ważne jest, aby dostarczać im tego składnika z zewnątrz Za porowatość włosów odpowiada osłonka włosa. Osłonka włosa jest najbardziej zewnętrzną warstwą, która składa się z płaskich, martwych komórek(zachodzą na siebie jak dachówki). Zadaniem osłonki jest ochrona włosa przed czynnikami zewnętrznymi(w tym przed utratą wilgoci z wnętrza) oraz odpowiada za blask i gładkość włosów. Stopień odchylenia komórek ułożonych jak dachówki to porowatość(mniejsza lub większa).

Jakie cechy włosów są związane z porowatością?

W przypadku mocno odstających komórek osłonki następuje uwalnianie na zewnątrz nadmiernych ilości wilgoci z włosów, co powoduje chropowatą powierzchnię włosów. Dodatkowo włosy takie mocno się plączą i puszą, są bez blasku i trudno nad nimi zapanować. Są to włosy wysokoporowate. Natomiast osoby mogące pochwalić się naturalnie gładkimi, prostymi włosami to prawdopodobnie łuski włosa tworzą wartą powłokę i są one niskoporowate.

Jak wskazać porowatość włosów?

Najłatwiejszym sposobem na określenie porowatości włosów jest wykonanie prostego testu. Wystarczy wrzucić jeden włos do szklanki z wodą. Gdy włos utrzymuje się na powierzchni to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest niskoporowaty. Natomiast, gdy w krótkim czasie ulega zanurzeniu to porowatość włosa jest wyższa. Wadą tego testu jest fakt, że trudno określić, czy czas konieczny włosowi do zanurzenia w wodzie był krótki, średni czy długi. Dodatkowo wyniki testu może zniweczyć twarda woda, która minimalizuje możliwość wnikania wody do wnętrza włosa. Po wskazaniu stopnia porowatości włosów można w łatwy sposób dobrać pielęgnację włosów, w tym olejowanie, które przynoszą niesamowite efekty.

Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów powinno mieć miejsce na jedną do trzech godzin przed ich myciem(raz lub dwa razy w tygodniu, aby nie przeciążyć włosów. Olej można nakładać:

  • tylko u nasady włosa,
  • od nasady na całe włosy
  • lub tylko od połowy włosów do końcówek.

Olejować włosy można na sucho lub na mokro. Ilość stosowanego oleju zależy od rodzaju włosów i ich potrzeb. Po upłynięciu czasu włosy należy najpierw spłukać go samą wodą, a dopiero później umyć delikatnym szamponem. Do oczyszczania włosów nie powinno się stosować produktów zawierających w składzie sylikony, gdyż niwelują one efekty olejowania. Rodzaj oleju wybieramy z uwagi na rodzaj włosów(nisko-, średnio- czy wysokoporowate).

Dla włosów o niskiej porowatości zaleca się używanie olejów z niewielkimi cząsteczkami, z przewagą kwasów nasyconych jak np. olej kokosowy, olej babassu, masło murumuru. Z kolei dla włosów o średniej porowatości najlepsze są oleje półwnikające takie jak olej migdałowy, arganowy, makadamia, z orzechów laskowych czy arachidowy, sezamowy lub awokado. Włosy wysokoporowate będę wdzięczne za pielęgnację takimi olejami jak olej z kiełków pszenicy, lniany, konopny, makowy, słonecznikowy, z pestek dyni czy z orzechów włoskich.

Na co pozwoli określenie porowatości swoich włosów?

Wskazanie stopnia porowatości włosów umożliwi dobranie właściwych kosmetyków do pielęgnacji, dzięki którym będą zdrowe i pięknie wyglądały. Na porowatość włosów mamy wpływ właściwą pielęgnacją włosów, dzięki czemu możemy doprowadzić włosy do idealnego stanu według własnych wyobrażeń. Dodatkowo odpowiednia pielęgnacja może opierać się na naturalnych produktach, które znajdziemy w kuchni(oleje). Świadomość tego, jakiego rodzaju mamy włosy prowadzi do ukierunkowanej dbałości o wygląd włosów.